PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=111245}

Żegnaj laleczko

Murder, My Sweet
7,0 1 085
ocen
7,0 10 1 1085
6,4 5
ocen krytyków
Żegnaj laleczko
powrót do forum filmu Żegnaj laleczko

Pierwsza eksperymentalna adaptacja Chandlera. Fabuła została drastycznie pozmieniana, wplecione nowe wątki jak i zredukowanych zostało wiele tych z książki. Efekt jest taki, że film jest jeszcze bardziej pogmatwany od i tak niełatwej powieści. Zaskakuje tym samym fakt, że film został nakręcony z jajem a Marlowe bardziej pasuje do burleskowej komedii tamtych czasów. Przyznam szczerze że miałem spory ubaw z tekstów detektywa które są jeszcze bardziej cięte niż w książce! Sam detektyw jednak z uczciwego alkoholika został przerobiony na ciapowatego błazna który ślini się na widok banknotów.
Eksperyment Dmytryka mi się spodobał, jednak klasy "Wielkiego snu" nie trzyma. Na pewno jest jednak lepszy od "Długiego pożegnania" Altmana który umiejętnie wykastrował świetną powieść jak i samego Marlowe'a.

ocenił(a) film na 7
Bruce_Lee

Jakoś nie bolały mnie zmiany, które zastosowali filmowcy, a Powell był chyba nawet lepszy od Bogarta, który w "Wielkim śnie" zdawał się jechać na autopilocie. Oczywiście adaptacje nie umywają się do książek, ale to oczywiste (wiadomo, krzywa Gaussa, jak wyjaśniał nie raz Sapkowski).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones